Relikvie

Čo je to relikvia?

Slovenský výraz relikvia pochádza z latinského reliquus, čo znamená zostatok, a používa sa najmä v kresťanskej terminológii. Myslí sa tým to, čo zostalo z tela nejakého svätca. V širšom zmysle sa týmto výrazom označujú aj odevy a iné veci, ktoré ten ktorý svätec používal. A nakoniec je to aj kus látky či iné predmety na čas priložené na relikviu tela svätého. Relikvia svätca je vlastne zostatok tela, ktoré bolo nástrojom jeho hrdinských čností, inak povedané, predstavuje premietnutie jeho samého do aktuálneho kontextu.

Úcta relikvii?

Samotná úcta k relikviám má dlhú históriu, prakticky tak dlhú ako je staré kresťanstvo. Nielen od čias prvých apoštolov boli telá mučeníkov objektom osobitnej úcty, kedy už aj dotyk tela svätca či jeho šiat priniesol účasť na jeho svätosti a milosti. Ale tak to bolo dokonca aj u samého Ježiša z Nazaretu, ktorého samého alebo obruby jeho šiat sa chceli dotknúť, čím túžili dostať bohaté telesné i duchovné dobrodenia. Často to bol dar zázračného uzdravenia, či oslobodenia od vplyvu Zlého, ale nielen. Toto je ten podstatný, ba povedal by som zázračný rozmer relikvie.

Relikvie vo farnosti:

sv. Ján Pavol II.
sv. Mária Goretti
sv. Terézia z Lisieux
sv. Gemma Galgani
sv. Margita Mária Alacoque
sv. Faustína Kowalská,
traja sv. košickí mučeníci
sv. Júda Tadeáš
sv. Ján Bosco
sv. Pius X., pápež
sv. Peter, inkvizítor a mučeník
sv. Rita z Cascie
sv. Páter Pio
sv. Florián
bl. sestra Zdenka
bl. Anton od Cirkvi
bl. Ľudovít Florenský
bl. Titus Zeman

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.