Vysluhovanie sviatosti

Pokyny pre rodičov a krstných rodičov

Krstná slávnosť sa koná v nedeľu po druhej sv. omši, čiže približne o 10.45 hod. Každú prvú nedeľu v mesiaci sa krsti vo svätej omši o 10.00.

Požiadať o udelenie sviatosti krstu pre dieťa musia vždy len rodičia dieťaťa, a to na farskom úrade po zúčastnení sa predkrstovej prípravy. Po narodení dieťaťa, čím skôr prídu rodičia dohodnúť termín krstu.

Predkrstová príprava sa koná ešte pred narodením dieťaťa každú prvú sobotu v mesiaci o 9.00 hod. na farskom úrade.

Zúčastniť sa na predkrstovej príprave sú povinní rodičia dieťaťa a krstní rodičia.

Krstným rodičom môže byť iba ten:

  • kto prijal Sv. Oltárnu a sviatosť birmovania
  • kto dovŕšil 16-ty rok života
  • kresťan katolík žijúci praktickým kresťanským životom
  • slobodný alebo manželia, ktorí majú cirkevný sobáš (pravidelná účasť na nedeľných bohoslužbách, sviatostiach)
  • krstnými rodičmi nemôžu byť tí, ktorí žijú spolu bez uzavretia sviatostného manželstva v kostole.

Ku sviatosti zmierenia rodičia a krstní rodičia pristúpia v priebehu týždňa pred krstom dieťaťa.

Pokyny pre prijatie sviatosti manželstva

1. Snúbenci prídu zahlásiť prijatie sviatosti manželstva minimálne pol roka* pred termínom sobáša. *(nariadené diecéznym biskupom v 2. diecéznej Synode / 2.téma – Posväcovanie života / Nariadenia – bod 74. §1.)

2. Ak snúbencom chýbajú niektoré sviatosti (krst, Sv. Oltárna) a chcú ich prijať ešte pred sobášom a žiť naplno kresťanským životom, prídu zahlásiť prijatie sviatosti manželstva minimálne 10 mesiacov pred termínom sobáša.

3. Ak boli snúbenci pokrstení mimo farnosti Oravská Polhora, nahlásia to pri zapisovaní termínu.

4. Na Matričnom úrade v Oravskej Polhore si vyžiadajú tlačivo: Žiadosť o uzavretie manželstva. K jeho vypísaniu je potrebné doniesť rodné listy a občianske preukazy.

5. Ak ani jeden so snúbencov nemá trvalý pobyt vo farnosti Oravská Polhora, je potrebné, aby si vyžiadal aspoň jeden z nich od správcu farnosti, kde má trvalý pobyt, povolenie (licenciu) k sobášu.

Predmanželská príprava 2020:

Po vzájomnej dohode kňazov z farností Rabča, Rabčice, Sihelné a Oravská Polhora bude pre snúbencov a záujemcov o sviatosť manželstva z uvedených farností prebiehať spoločná príprava k uzavretiu sviatosti manželstva formou spoločného stretnutia trvajúceho celú sobotu.

Termíny:  11.1.2020, 21.3.2020, 13.6.2020, 19.9.2020. Príspevok na obed a réžiu je 10 eur na osobu. Prihlásiť sa treba najneskôr 1 týždeň pred plánovaným termínom. S prezentáciou od 8:30, začiatkom o 9:00 a predpokladaným koncom okolo 17:00. Prihlásiť sa môžete na adrese: www.fararabca.sk .  (Po jeho vyplnení vám potvrdí jeho zaslanie a ak je už termín plne obsadený, vypíše vám, že nie je možné sa už prihlásiť – prosím, aby ste si to všímali.) Ďalšie možnosti na predmanželskú prípravu nájdete na stránke www.domanzelstva.sk

 

„Čo Boh spojil, človek nech nerozlučuje.“

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.